Celty

Ako som sa dostal k výrobe cielt a ultraľahkých prístreškov? Inšpiráciu som získal u Juraja Lukáča z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. V roku 1998 som sa totiž zapojil do ich aktivít a všimol som si, že Juraj i ostatní z tejto organizácie využívajú pri svojich pobytoch v prírode ľahké syntetické plachty. Najprv som si kúpil polyetylénovú kryciu plachtu, no zakrátko som si ušil prvú textilnú celtu. Neskôr som ušil celtu aj Jurajovi a ostatným kamarátom. Koncom deväťdesiatych rokov boli u nás bežne dostupné iba ťažšie materiály s polyuretánovým záterom a celty 3×4 m vážili približne 1 – 1,2 kg. Nevýhodou týchto materiálov bola hydrolýza polyuretánu a v kombinácii s mechanickým namáhaním dochádzalo po určitom čase (cca 5 – 7 rokov) k strate funkčnosti. Preto som začal hľadať nové, ľahšie a odolnejšie materiály. Približne v roku 2010 som sa dostal k ultraľahkým materiálom z nylónu, ktoré využívali vodoodpudivú vlastnosť silikónu. Začal som viac experimentovať (vyskúšal som niekoľko materiálov i spôsobov šitia a uchytenia pútok) a navrhol som jednoduché celty s nízkou hmotnosťou a vynikajúcou odolnosťou. Pri šití som vychádzal z dlhoročných skúseností a inšpirovať som sa nechal aj novými trendmi zo zámoria, kde majú ultraľahké celty dlhú tradíciu.

Geometria celty

V súčasnosti vyrábam iba jednoduché celty (flat tarps) v tvare obdĺžnika alebo štvorca. Tvarované celty (shaped tarps), ktoré majú špecifickú geometriu a využívajú tvar reťazovej krivky (catenary curve) z časových a priestorových dôvodov nevyrábam.

Jednoduchá celta môže pozostávať z jedného kusu textílie. Platí to pri menších celtách s maximálnou šírkou cca 145 cm. Pri väčších celtách sú zošité dva kusy textilného materiálu chrbtovým preplátavaným švom (maximálna šírka cca 290 cm). Dĺžka celty je v podstate neobmedzená a závisí iba od množstva materiálu dodávaného na roliach od výrobcu. Širšie celty ako 290 cm nevyrábam.

Ideálny rozmer celty pri zachovaní nízkej hmotnosti je pre dva osoby 240×300 cm. V prípade, že ste vyššej postavy, alebo vyžadujete lepšou ochranu pred dažďom, odporúčam dĺžku 3,5 až 4 metre. Upozorňujem však, že čím je celta väčšia, tým je jej hmotnosť vyššia.

Materiály

V súčasnosti používam na výrobu cielt 3 druhy textílií, viď tabuľka.

40 den Ripstop Nylon (silikonizovaný)

hmotnosť: 55 g/m2
farba: dark green, light green, sand, light grey
použitie: ťažší, pevnejší materiál na celty a stany

 

Najpoužívanejší materiál na ľahké celty. Vynikajúci pomer – cena / výkon.
Tento materiál je odolnejší voči mechanickému namáhaniu a má vyššiu životnosť ako 20 den Ripstop Nylon.

20 den Ripstop Nylon (silikonizovaný)

hmotnosť: 36 g/m2
farba: dark green, sand, light grey
použitie: ľahší, jemnejší materiál na celty a stany

 

Menej používaný, drahší materiál na ultraľahké celty. Vyniká nízkou hmotnosťou.
Tento materiál je náchylnejší na poškodenie ako 40 den Ripstop Nylon.

75 den Ripstop Polyester (silikonizovaný)

hmotnosť: 90 g/m2
farba: dark green
použitie: pevnejší, ťažší materiál na posílenie pod kotviace pútka

Teoretický výpočet hmotnosti

Hmotnosť celty si môžete teoreticky vypočítať podľa nasledujúceho postupu:

S = (a * b)

S – plocha celty [m2]
a – dĺžka celty [m]
b – šírka celty [m]

 

Pri ploche celty treba počítať so záložkami. Celta z jedného pruhu látky má nasledujúce záložky (4 cm / 4 cm / 4 cm / 4cm). Ak je celta z dvoch pruhov látky, tak má každý pruh nasledujúce záložky (1,5 cm / 4 cm / 4 cm / 4cm). Celta 2,4 x 3 metre je zložená z dvoch pruhov látky. Jeden pruh má čistú plochu 1,2 x 3 m. So záložkami je to 1,255 x 3,08 m. Celková plocha látky na celtu je 2,51 x 3,08 m (S = 7,74 g/m2).

Mc = (S * Mt) + Md + Mo

Mc – hmotnosť celty [g]
S – plocha celty [m2]
Mt – hmotnosť textílie [g/m2]
Md – hmotnosť doplnkov (niť, popruh, lineloc, triangel) [g]
Mo – hmotnosť transportného obalu (textília + šnúrka + brzdička) [g]

 

Hmotnosti komponentov na celtu:

  • hmotnosť textílie (40 den Ripstop Nylon = 55 g/m2, 20 den Ripstop Nylon = 36 g/m2)
  • hmotnosť doplnkov (niť = 5 – 8 g, popruhy a stuhy = 2 – 5 g, lineloc = 1,2 g/ks, triangel = 2 g/ks)
  • hmotnosť transportného obalu (10 – 15 g)

 

Ak chcete celtu 2,4 x 3 metre z materiálu 40 den Ripstop Nylon, tak výpočet hmotnosti vyzerá takto:
Plocha celty je 7,74 g/m2), viď vzorec pre výpočet plochy. Hmotnosť textílie je 55 g/m2. Hmotnosť doplnkov je nasledujúca (niť = 5 g, popruhy a stuhy = 3 g, lineloc = 7,2 g/6ks, triangel = 4 g/2ks). Hmotnosť transportného obalu je 10 g.

 

Mc = (7,74 m2 * 55 g/m2) + (5 g + 3 g + 7,2 g + 4 g) + 10 g
Mc = 455 g

Reálna hmotnosť celty = teoretický výpočet ± odchýlka (max. 20 gramov).

Cena a spôsob platby

Cenu celty ovplyvňuje mnoho faktorov: druh materiálu, množstvo materiálu, počet doplnkov, cena materiálu, poštovné pri nákupe materiálu a pod. Presnú cenu sa dozviete po špecifikovaní vašich požiadaviek.

Orientačná cena celty (240×300 cm) je nasledovná:

  1. 40 den Ripstop Nylon – 82 € a viac
  2. 20 den Ripstop Nylon – 100 € a viac


 

Orientačná cena celty (290×400 cm) je nasledovná:

  1. 40 den Ripstop Nylon – 96 € a viac
  2. 20 den Ripstop Nylon – 120 € a viac


 

Platbu za celtu prijímam vo forme bezhotovostného prevodu na eurový účet v ČR (prevod zo Slovenska = SEPA platba). V prípade dohody pri VIP je možný prevod prostredníctvom služby PayPal alebo hotovosť pri osobnom odbere. Platbu za tovar požadujem až po ušití. V niektorých prípadoch môžem požadovať zálohu alebo celú platbu ešte pred objednaním materiálov. Kvôli nákupom materiálov v zahraničí akceptujem iba platbu v eurách.

Spôsob dopravy

V cene nie je zahrnuté balné a poštovné (10€-SK a 5€-CZ). Celtu obvykle posielam ako listovú zásielku (cenné psaní) v plastovej obálke cez Českú poštu. Každá zásielka je poistená kvôli strate alebo krádeži. Po dohode je možný aj osobný odber v Liberci. Ak budem mať cestu na Slovensko, na prepravu tovaru využijem aj Slovenskú poštu.

Šitie je mojou záľubou a robím to vo svojom voľnom čase. Osemdesiat percent z mojej produkcie je pre vlastnú potrebu. Ostatné je pre kamarátov a známych. Príležitostne šijem aj pre ľudí, ktorí ma oslovia cez internet. Celé je to však o službe pre kamarátov a nejedná sa o podnikateľský zámer. Materiály nakupujem pre každú zákazku v zahraničí a nevytváram skladové zásoby. Za odbornú prácu, ktorú vykonávam vo svojom voľnom čase si účtujem menej, ako je moja denná mzda v zamestnaní.

 

Ak mate dojem, že som drahý, nájdite si radšej lacnejšiu alternatívu. Celtu si môžete ušiť aj sami. Odkazy na obchody s materiálmi nájdete napríklad na mojom blogu. Návody na výrobu nájdete na zahraničných fórach (napr.: backpackinglight.com, ultraleicht-trekking.com).

Alternatívni výrobcovia cielt a stanov: