Ak ste si kúpili výrobok (celtu alebo stan) zo silikonizovaného nylónu, mali by ste vedieť, že veci z tohto materiálu nemajú podlepené švy, pretože technológia na podlepenie tohto materiálu je zložitá a drahé. Výrobky bez podlepených švov sú síce vodeodolné, no nemôžeme ich pokladať za nepremokavé.
Funkčnosť celty (stanu) bez podlepených švov je na veľmi vysokej úrovni, no pri dlhotrvajúcich a výdatných dažďoch sa stáva, že malé množstvo vody presiakne vo šve a voda kvapká na zem, resp. na váš spacká alebo iné veci. Ak chcete aby bola vaša celta 100% nepremokavá, tak musíte utesniť švy.
Prvou metódou ako vyrobiť nepremokavé švy, je utesnenie švov silikónovým lepidlom SilNet od firmy McNETT. Toto lepidlo dokáže k silikonizovanému materiálu dokonale priľnúť a po vyplnení dier vo šve urobí z vašej celty (stanu) 100% nepremokavý výrobok. Výhodou tejto metódy je jednoduchosť a funkčnosť. Silikónová pasta nesmrdí a švy môžete zatierať aj v uzavretých bytových priestoroch. Kladnou stránkou tejto metódy je i dlhá životnosť silikónového záteru na textílii. Nevýhodou je lesk silikónovej pasty, ktorá je viditeľná aj po zaschnutí. Z finančného hľadiska je táto metóda drahšia, pretože silikónová pasta sa predáva v iba v malých tubách (28g). Na štyri metre dlhú celtu stačí 1 tuba.
Druhou metódou ako vyrobiť nepremokavé švy, je utesnenie švov podomácky vyrobenou silikónovou pastou. Táto metóda je trochu zložitejšia a časovo náročnejšia. Z finančného hľadiska je však šetrnejšia k vašej peňaženke. Výhodou domácej silikónovej pasty je i matný vzhľad a približne 20-násobne väčšie množstvo pasty za rovnakú cenu ako v prvom postupe. Nevýhodou je nižšia životnosť záteru a nutnosť aplikácie v dobre vetraných alebo v otvorených priestoroch. V prípade opotrebovania záteru je možné šev opätovne utesniť.
Výroba vlastnej silikónovej pasty
Na výrobu silikónovej pasty budete potrebovať:
- sanitárny silikón (transparentný),
- lakový benzín (angl. White Spirit),
- sklenenú alebo plastovú nádobu,
- pištoľ na silikón,
- štetec,
- ochranné prostriedky (pracovné rukavice, okuliare).
Princíp výroby silikónovej pasty spočíva v nariedení sanitárneho silikónu, lakovým benzínom. Do misky vytlačte odhadované množstvo silikónu a postupným pridávaním lakového benzínu vytvorte za pomoci miešania tekutú hmotu, ktorá ma konzistenciu kečupu. Po získaní požadovanej konzistencie vezmite štetec a zatrite švy na svojej celte alebo stane.
Ak chcete dosiahnuť profesionálny vzhľad, odporúčam použiť maliarsku krepovú pásku. Kryciu pásku nalepte rovnomerne po oboch stranách švu. Dosiahnete tým rovnakú šírku záteru po celej dĺžke šva a nestane sa vám, že omylom vybočíte zo švu. Po vytvrdnutí silikńu pásku odstránite.
Po utesnení švov pastou, nechajte silikón dostatočne dlho vytvrdnúť. Minimálny čas je 5 – 8 hodín. Ideálny čas je 12 hodín.
Počas prípravy silikónovej pasty ani počas jej aplikácie nemanipulujte s otvoreným ohňom a zmes v žiadnom prípade neohrievajte, pretože lakový benzín je horľavina 2. stupňa a jeho výpary sa môžu veľmi ľahko vznietiť.
Švy sa natierajú čistým štetcom z lícovej strany celty (výrobku). Zatieranie švov z rubovej strany je síce účinné, ale nie je až také dobré ako z lícovej strany. Po vyschnutí je na šve slabo viditeľná vrstva silikónu – farba materiálu je v mieste náteru tmavšia.
Po skončení s tesnením švov nepočítajte s uskladnením zvyšnej silikónovej pasty, pretože silikón do niekoľkých hodín vytuhne a zmes je nepoužiteľná. Silikónovú pastu na zatieranie švov je potrebné využiť do 1 až 2 hodín od prípravy.
Riedidlo použité v tomto postupe je síce bežne dostupné v obchodoch, no ide o nebezpečnú látku, ktorá môže spôsobiť zdravotné problémy. Pri manipulácii s lakovým benzínom buďte opatrný a prečítajte si bezpečnostné pokyny na fľaši. Pri práci používajte pracovné rukavice a okuliare. Prípravu zmesi a natieranie realizujte výlučne v otvorených a dobre vetraných priestoroch.
Tento článok popisuje možnosti utesnenia švov na výrobkoch zo silikonizovaného nylónu.
Aplikácia postupov a chemických látok z tohto návodu je možná aj na iné textilné materiály.
Za problémy vzniknuté pri aplikácii na iných textilných materiáloch však neručím.
Tip: Pre utesnenie švov na textíliách s polyuretánovým záterom a ostatných materiáloch, ako je napr. neoprén, PVC, guma, koža a vinylu – odporúčam použiť Seam Grip od firmy McNETT.
Článok s podobnou tématikou: Impregnácia stanu a celty